2015 Verimlilik Projesi Ödülü Desistek’ in

Desistek Robotik; T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 2015 Verimlilik Proje Ödülüne “Mikro İşletme Kategorisi”nde SAGA(Sualtı Gözlem Aracı) adlı projesiyle layık görüldü. Ödül, Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut KAVRANOĞLU tarafından firmanın Ar-Ge Müdürü Emre EGE’ye verildi.

 

SAGA; mini-ROV (remotely operated vehicle) sınıfında, tüm tasarım ve üretimi %100 yerli imkanlarla DESİSTEK firması tarafından gerçekleştirilmiş, uzaktan kumandalı sualtı keşif ve gözlem aracıdır. SAGA, mini uzaktan kumandalı su altı aracı sınıfında, ileri teknolojiye sahip bir araçtır. Su altı jeolojik araştırmalar, hidrografik araştırmalar, arkeolojik araştırmalar, petrol–doğal gaz araştırmaları, gemi–liman güvenliği gibi su altında yapılan tüm faaliyetlerde kullanılabilir. Gözlem, anlık yüksek çözünürlükte video ve fotoğraf çekimi, veri toplama, su veya katı nesnelerden örnek alma, su altı haritalandırma gibi işleri hızlı ve ekonomik şekilde yapabilmektedir.

 

SAGA özellikle kurtarma dalgıçlarının sualtındaki büyük yardımcısı. 250 metre derine dalabilme özelliği, gerçek zamanlı görüntü aktarabilmesi ve süre sınırlaması olmaksızın çalışabilmesi özellikleriyle arama-tarama faaliyetlerinde büyük kolaylık sağlamaktadır.

SAGA arama-kurtarma çalışmalarının çok daha etkin olarak gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Küçük boyutları SAGA’ nın her türlü zor ortama taşınabilmesini ve kullanılabilesini sağlamaktadır.